سنتی ها

کباب چوبی مامان خانم


وابستگی چیز عجیبیه و اینکه مثل من حتی با تهیه غذا هم یاد مردم بیفتی دیگه نوبره!!!و تمام این یادآوری ها برمی گرده به همون حس های وابستگی به آدمها و همه چیز در ایران.

یکی از غذاهایی که با خوردنش می رم به دوران بچگی، کباب چوبیه. سیخ های چوبی و چیدنشون توی قابلمه کنار هم منو می بره توی آشپزخونه مامان بزرگم کنار گاز. هروقت این غذا رو درست می کنم انگار کنارمه.

دستور تهیه کباب چوبی رو براساس رسپی مامان خانم براتون میذارم که بقول آقای پسر (که چند وقتی میشه که بعضی کلمه های فارسی رو جابجا ادا می کنه)، “قلبشو می پاشونه روی غذا”. 🙂

مواد اولیه:

گوشت راسته ترجیحا گوسفندی

گوشت سینه مرغ

پیاز ریز

فلفل دلمه ای

گوجه فرنگی ترجیحا ریز یا گیلاسی

پیاز درشت پوره شده

گرد لیمو

آب لیمو

نمک

فلفل

زعفران

سیخ کباب تابه ای( چوبی یا فلزی)

20160127_174047طرز تهیه:

گوشت ها را بعد از بریدن به اندازه های مناسب برای سیخ ها، در مخلوط پیاز پوره شده و آبلیمو و روغن به مدت حداقل یک ساعت بخوابانید. در این زمان پیازهای ریز را به دو قسمت تقسیم کنید و فلفل های دلمه ای را تکه تکه کنید. و همه این مواد را به مدت ۳۰-۱۵ دقیقه در آب جوش بگذارید تا کمی نرم شود تا زمانیکه می خواهید آنها را در سیخ فرو کنید پاره نشوند.

گوشت ها را بعد از زمان گفته شده به همراه سایر مواد به ترتیب دلخواهتان در سیخ فرو کنید و در ماهیتابه بزرگی که از قبل کمی روغن در آن ریخته اید مانند آنچه در شکل می بینید بچینید. در ماهیتابه را ببندید و روی حرارت گاز کباب ها را کمی سرخ کنید.

توجه کنید که مایه ای که گوشت ها را در آن خوابانده بودید را دور نریزید. از آن برای تهیه سس کباب ها استفاده می کنید. بعد از اینکه کباب ها کمی سرخ شدند، به مایه مورد نظر ، کمی زعفران، گرد لیمو، نمک و فلفل اضافه کنید و با کمی آب بروی کباب ها بریزید و زمان دهید تا کباب ها خوب پخته شوند.

نوش جان

 

 


3 دیدگاه on کباب چوبی مامان خانم

در خصوص این مطلب نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *