کودکان

وابستگی ها


#وابستگی_کودک به مادر چه دلایلی دارد؟

“یکی از دلایل وابستگی، می تواند ارتباط کلامی کم مادر با فرزند باشد؛ مادر باید برای حل این مشکل، در همه ی مواقع با فرزندش، ارتباط کلامی برقرار کند.

(مثلا مادر در آشپزخانه است با فرزندش که در فضای بیرون آشپزخانه است حرف بزند تا خیال کودک راحت بشود كه مادر هست و به من توجه دارد.)

والدین باید برای بچه ها ابزار سرگرمی ایجاد کنند چراکه بچه های بیکار، وابستگی شان به پدر و مادر بیشتر است. سرگرمی های کودکان می تواند مدل های مختلفی داشته باشد؛ مثلاً والدین می توانند محوطه ای مانند استخرهای بادی در خانه آماده کنند و بچه ها را سرگرم کنند؛ یا با سه، چهار پشتی، محوطه ای مستطیل شکل و حجم دار ایجاد کنند وچند توپ در آن محوطه بیندازند، تا بچه ها در همین محوطه ی محدود، سرگرم شوند.”

یک سری نیاز ها٬ نیاز های اولیه هستند مانند خوردن٬ آشامیدن٬ خوابیدن و دفع کردن. نباید این نیاز ها را به کودک یاد آوری کرد. اگر کودک گرسنه شود خودش باید غذا بخورد نه اینکه با روش غلط به زور به او غذا دهیم. وقتی این گونه شد و ما مدام به کودک یاد آوری کنیم٬ کودک حتی نیاز های اولیه خودش را با زحمت انجام مي دهد.

 مثلا در مورد درس خواندن و تکالیف بچه ها دائم گفته ميشود درستو خوندی یا تکلیفتو انجام دادی؟ این باعث میشود بچه درس نخواند و منتظر تذکر مادر بشود و بعد شروع کند، یا کمک کردن دائمی در انجام تکالیف، وابستگی فرزند رو بالا برده و در سال های بالاتر به مشکل جدي تبديل خواهد شد.


در خصوص این مطلب نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *