آردی ها و شکری ها

نان سوخاری میگمام


تقدیم به مامان خانم که لذت بردن از آشپزی رو از خودش یاد گرفتم و میدونم که نون سوخاری رو خیلی دوست داره.

اسم و بوی نون سوخاری که میاد من یاد خونه پدر بزرگم توی خیابون ظفر می افتم. شاید مامان خانم هم به همین خاطر از نون سوخاری خوشش میاد.

مواد اولیه:

آرد ۳۰۰ گرم

شکر ۷٫۵  گرم

روغن مایع ۳۰- ۴۰ میلی لیتر

نمک ۱٫۵ گرم

تخم مرغ ۱ عدد

وانیل ۱//۴ ق چ

مایه خمیر ۶- ۴٫۵ گرم

آب ولرم به میزان لازم (در حدود ۴۰%)

طرز تهیه:

803711623_89603در ابتدا در کاسه کوچکی مایه خمیر را با کمی آب و شکر و آرد مخلوط می کنیم  و بمدت ۱۰ دقیقه استراحت می دهیم تا به میزان لازم رشد کند. سپس شکر و تخم مرغ و به میزان کمی آب را با هم مخلوط می کنیم. مواد خشک را هم در ظرف جداگانه ای با هم مخلوط می کنیم و مایه خمیر ور آمده را درون مواد خشک میزیریم. روغن و مخلوط تخم مرغ را به این مواد اضافه می کنیم و سپس باقی مانده آب را درون ظرف می ریزیم و هم میزنیم.

زمان استراحت و طرز پخت نان سوخاری مشابه نان شیرمال است؛ با این تفاوت که پخت نان سوخاری در دو مرحله انجام می شود. توجه داشته باشید که بخاطر وجود تخم مرغ و روغن زیاد در این نان، میزان آب مصرفی زیاد نیست. در عوض زمان استراحت طولانی و در حدود ۲ ساعت می باشد.

قبل از گذاشتن در فر، رومال میزنیم و با کنجد نان ها را تزیین می کنیم و قبل از اینکه روی نان ها خشک شود داخل فر می گذاریم.

بعد از بیرون آوردن از فر، بعد از چند دقیقه استراحت، نان ها را برش می زنیم و مجددا به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه در فر با ۱۰۰ درجه سانتی گراد حرارت می دهیم. باید رطوبت نان ها بصورت کامل گرفته شود.

می توانید بعد از پخت اول نان ها را برش بزنید و برای هربار استفاده، آنها را در تستر بگذارید و مثل نان تست برشته از آنها استفاده کنید.

نوش جان

 


در خصوص این مطلب نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *