راز و رمز سفره خانه

فاکوچیا


هنوز هم بر این باورم که تهیه هیچ غذایی به اندازه پختن نان نمی تونه به آدم آرامش بده. اصلا انگار از عالم و آدم جدا میشم وقتی که نون می پزم. انگار مدیتیشن می کنم. فرقی نمی کنه که چه نونی باشه و چقدر تهیه اش طول بکشه. آسون باشه یا سخت. احساس من در تهیه همه آنها یکسانه. کاش همه بتونین این حس رو تجربه کنید.

فاکوچیا تا جایی که من می دونم نانی با بیس ایتالیایی است. از نظر زمان و طرز تهیه بنظرم نسبت به خیلی از نانها بسیار سریع تر و آسانتره.

در مورد دستور زیر می تونین بسته به ذائقه تون موادی رو که بصورت دلخواه نوشته شده کم یا اضافه کنید. می تونین چهار نون گرد درست کنید یا مثل من بصورت مربع مستطیل درش بیارین.

قبل از ارائه دستور، تشکر ویژه خودم رو نسبت به استاد دکتر نوید ابراز می کنم که با سخاوت قلب تمامی دستورهای نانشان را در اختیارم قرار دادند.

مواد اولیه:

مواد اولیه تهیه روغن زیتون معطر: 

۳ حبه سیر تازه رنده شده

رزماری

آویشن

روغن زیتون ۵۰۰ میلی لیتر

مواد اولیه خمیر فاکوچیا

آب ولرم ۵۸۰ میلی لیتر

۵۰ گرم مخمر

۱۰۰۰ گرم آرد سفید

۲۰ گرم نمک

ریحان خشک (دلخواه)

زیتون حلقه شده (دلخواه)

پنیر پارمزان (دلخواه)

گوجه های خشک شده (دلخواه)

رزماری برای روی کار

روغن زیتون برای روی کار

نمک اضافی برای روی کار(دلخواه)

طرز تهیه:

IMG_1201برای تهیه روغن زیتون معطر سیر رنده شده و سبزیحات را با روغن زیتون مخلوط کرده و بمدت ۲۴ ساعت به آن استراحت دهید؛ در این مدت تمامی مواد بخوبی مخلوط و روغن زیتون حاصل عطر فوق العاده ای خواهد داشت.

در ظرف جداگانه، آب ولرم را ریخته و مخمر را اضافه کنید و هم بزنید. سپس آرد را در این مخلوط ریخته و خوب مخلوط کنید. در ادامه، روغن زیتون معطر و نمک را اضافه کنید و تا جاییکه بصورت خمیر همگنی دربیاید هم بزنید(بمدت ۵ تا ۷ دقیقه)

خمیر شکل گرفته را بروی میز کار منتقل کرده و خوب ورز دهید. تا جاییکه خمیر صاف و یک شکلی نتیجه شود. بمدت ۳۰ دقیقه در حرارت اتاق و به این خمیر داخل کاسه ای که روی آنرا با سلفون پوشانده اید استراحت دهید.

خمیر را دوباره از ظرف در بیاورید و ورز دهید.این بار ۱۵ دقیقه به آن استراحت دهید.

در آخر خمیر را روی سینی فر منتقل کنید و آنرا با کمک دست و بدون استفاده از وسایل دیگر بصورت مربع مستطیل دربیاورید. با انگشت حفره های کوچکی روی سطح خمیر ایجاد کنید و آنها را با رزماری پر کنید. می توانید همانطور که توضیح دادم روی کار را با پنیر پارمزان و گوجه فرنگی هاIMG_1209ی خشک و ریحان خشک پر کنید. حتی می توانید بجای گوجه فرنگی خشک از گوجه های گیلاسی که از وسط برش داده شده اند استفاده کنید.(باید متذکر بشم که من از گوجه گیلاسی استفاده نکردم چون بنظرم ممکن بود در آخر در تردی خمیر تاثیر بگذارد)

روی خمیر را روغن زیتون اضافه بمالید تا سطح کار براق تر و تردتر شود. و می توانید در ادامه روی کار کمی نمک بپاشید. قبل از قرار دادن خمیر در فر، تا زمانیکه حجم خمیر دو برابر شود صبر کنید. سپس خمیر را در فری که از قبل داغ شده با حرارت ۳۷۵ درجه فارنهایت بمدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه قرار دهید تا جاییکه روی نان برشته شود.

 

 


در خصوص این مطلب نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *