سنتی ها

شامی مامان جونی


از بچگی یادمه که من از شامی خوشم نمی اومد ولی خواهرم و بقیه بچه های فامیل عاشق شامی مامان جون بودن. اصلا اسم شامی که می اومد من یاد شامی مامان جون می افتادم. تا همین اواخر که مامان خانم  این بار که اومده بودن پیشمون، برامون درست کرد و کلا نگرش من به شامی عوض شد. دلم می خواد این دستور رو با همه به اشتراک بذارم تا همه تجربه خوب من رو داشته باشن. ولی چون مامان خانم خواست اسم اون رو با اسم مامان جونم می نویسم که همیشه خاطره قشنگش باهام بمونه.

میدونم که مقدار مواد خیلی مهمه ولی من همونطور که مامان خانم برام توضیح داد براتون می نویسم.

مواد اولیه :

گوشت چرخ کرده

آرد نخدچی

هویج رنده شده ریز

پیاز رنده شده ریز

سیر رنده شده

دو تا سه عدد تخم مرغ

نمک و فلفل و کمی پودر زیره برای جلوگیری از نفخ

جوش شیرین(بعنوان جایگزین بهتره از نمک میوه استفاده کنید اگر در دسترستون هست) یا بیکینگ پودر ( هردو در صورت تمایل)

مواد اولیه سس :

پیاز بمنظور تهیه سس

سرکه

شکر

 

طرز تهیه:

قبل از هرکار، پیاز رنده شده ریز رو به همراه سیر رنده شده در کمی روغن تاب بدهید. این کار باعث میشه شامی هاتون پوک بشه. و بعد تمامی مواد را با هم مخلوط کنید. و بمدت یک ساعت به مخلوط تهیه شده استراحت دهید. سپس دوباره مواد را ورز دهید و از مایه تهیه شده چونه بگیرید. وسط هرچونه را با انگشت کمی فشار دهید (نه به اندازه دونات یا نان بیگل که قبلا توضیح داده بودم. ).

سپس تمامی شامی ها را در روغن سرخ می کنیم و کنار می گذاریم.

برای تهیه سس به این صورت عمل می کنیم که : در روغنی که شامی ها را سرخ کردیم، پیاز های خرد شده را می ریزیم و سرخ می کنیم. آنها را کنار بگذارید و باز هم در همان روغن، شکر و سرکه را اضافه کنید و به همراه کمی آب تا جاییکه شکر حل بشود و بعد شامی ها و پیاز داغ را به سس اضافه می کنیم و می گذاریم در این محلول کمی جوش بزند. مواظب باشین که سس تمام نشود. بعد در ظرف مناسب شامی ها را می چینیم و روی آنرا با پیاز داغ تزیین می کنیم. امیدوارم شما هم با تهیه شامی با استفاده این دستور نگرشتون به شامی عوض بشه 🙂

 

 

 


در خصوص این مطلب نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *